top of page

Bílovec (Wagstadt)

Všechny záznamy, které jsou nyní o Florentině (jejich dětech) dostupné, odkazují na původ v Bílovci. V matrikách jsem hledala nejen Konrada nebo Florentinu, ale i Annu Groch (matka Florentiny), případně jiné příbuzné. 

 

Prvním záznamem, který jsem nalezla a týká se rodiny Hellriegel v Bílovci, je narození Anny Marthy Hellriegel 26. 10. 1800, Bílovec č. p. 44. (zde). Otcem je Mathias Hellriegl, švec z Bílovce, matkou je Josefa Bernheÿer, Nom. 22. O rok později, 11. 10. 1801 se narodil Mathiasi Hellrieglovi a Josefe Bernhauer v č. p. Ferdinand Franz Hellriegl (zde). Po krátké pauze se rodí stejným rodičům v domě č. p. 65 dcera Rosa Johanna (zde) v roce 1805. Během následujících 3 let musela Josefa zemřít, protože v roce 1808 je jako matka Josefa Theodora (zde), d. č. 65, zapsána Barba Bernhauer. Stejným rodičům se narodil i syn Vincenc Ignac, č. p. 184, dne 6. 3. 1810 (zde). Dozvídáme se také původ Barbary, uvádí se "von Lok". Roku 1812, na začátku února, se narodil Mathias Ignac. O otci Mathiasovi se píše, že pracuje jako rukavičkář. Matkou je opět Barbara, dcera Antona Banheÿer, dědičného rychtáře z Lucka. Stejný zápis u matky se opakuje i v případě narození syna Johanna o dva roky později, 13. 4. 1814 (zde), Adolfa v roce 1816 (zde), Leopolda Ignatze (1819) a Konrada Valentina 1822 (zde).

 

 

V Bílovci se objevují v pozdější době příjmení v podobě Bernheier a Bernhaier a jiné. Rodina přišla z německého Olbersdorfu, stejně jako mnoho dalších, které tvořily původní obyvatelstvo Bílovce. 

 

Ve 20. letech se stopa ztrácí a objevuje se znova až v letech 40., kdy se Josephu Höllrieglovi rodí nejprve děti Karl (1844), Rudolf (1846), Amalia (1848) a Hugo (1850), matkou je Elisabeth, dcera Floriana Trentina. Nicméně Elisabeth měla v roce 1843 nemanželské dítě, které se jmenovalo Konrad, jeho kmotrem byl Konrad, syn Mathiase Hellriegla (zde).

Manželka i většina dětí umírají během pár dní v roce 1850 na epidemii cholery. Rudolf, který přežije, má v roce (1871) syna Rudolfa, dále Marii, Karla a Heinricha. U žádného z dětí není Konrad Hellriegl kmotrem, ani nefiguruje jako otec u žádného z narozených dětí.

Po smrti manželky se Josef oženil podruhé, v roce 1850 (zde) s Karolinou rozenou Reisz, vdovou po Franzi Bergerovi, který zemřel také na choleru v srpnu 1849 (zde).

S Konradem se setkáváme zase až v roce 1878, kdy 22. srpna umírá Marie, sedmiletá dcera Konrada Hellriegla z Bílovce (zde). Zvláštní je, že není uvedeno jméno matky, i když u jiných dětí na stejné straně matriční knihy matka nechybí. Mariin záznam končí "a jeho manželky". 

O 10 let později, 17. 11. 1888 umírá ve věku 65 let Konrad Hellriegel (zde). Záznam o jeho sňatku, úmrtí manželky, narození dětí, nebo existenci Florentiny nebyl v matrikách Bílovce, Radotína, Staré Vsi, Hlubočce nebo Vítkova-zatím-nalezen. 

 

Možnost, že byla Konradova žena Anna Groch, není zcela vyloučena. Ze záznamu o narození Florentininých dětí víme, že mělo jít o Annu, dceru Josefa Grocha. V Bílovci Josef Groch skutečně žil. Měl dceru jménem Aloysia, která neměla děti a zemřela neprovdaná.  Žádné z narozených děvčat v Bílovci, s křestním jménem Flora, Florence nebo Florentina nebylo nemanželských ani nemělo jako kmotra Konrada. 

 

Pro sčítání obyvatelstva v Bílovci byl vytvořen (uchován, zdigitalizován či mnou nalezen) jen jediný jmenný seznam, a to pro rok 1880 (zde). V městě jsou psáni pouze Konrad Helerigel a Karolina Helerigel (druhá žena Josepha). S příjmením Groch zde žije jen Aloysia.

bottom of page